Niepopularni milionerzy

Milioner

Anegdotami z życia Jobsa, Zuckerberga czy Gatesa żyje cały świat. Ich kreatywności i błyskotliwej karierze poświęconych zostało kilka książek i produkcji filmowych. Dziś są inspiracją dla młodych przedsiębiorców, którym marzy się fotel CEO w świetnie prosperującej korporacji. Jednakże na czołowych pozycjach najbogatszych ludzi świata znajdują się mniej znane nazwiska milionerów, którzy uciekają od fleszy paparazzo. 

Carlos Slim Helu

W Internecie można znaleźć kilka różnych informacji na temat majątku właściciela meksykańskiej sieci komunikacyjnej, Telemax. Pojawiają się spekulacje, że Helu jest nawet bogatszy od wieloletniego lidera rankingu, Billa Gatesa. Często wspomina się o nim w prasie arabskiej, ze względu na fakt, iż Slim jest z pochodzenia Libańczykiem. Ten milioner już od dziecka przygotowywany był pod kątem biznesu. Gdy był 12-letnim chłopcem, ojciec uczył go podstawowych praktyk biznesowych. Wtedy też Slim kupił swoje pierwsze udziały w Banku Meksykańskim.

Amancio Ortega Gaona

Uplasował się na miejscu tuż za Slimem Helu. Amancio Ortega Gaona jest właścicielem Inditexu, firmy odzieżowej, w skład której wchodzą między innymi: Bershka, Zara, Pull and Bear, Massimo Dutti, Stradivarius, Oysho. Urodzony w Hiszpanii, swoje życie zawodowe rozpoczął już w wieku 14 lat, pracując na kolei. Uchodzi za raczej skrytego. W trakcie swojej kariery udzielił wywiadu tylko trzem dziennikarzom.

Ingvar Kamprad

Urodzony przedsiębiorca, który jako dziecko sprzedawał zapałki, jeżdżąc rowerem po sąsiedztwie. Następnie zapałki zaczęły zmieniać się w bardziej wartościowe produkty tj. ryby, drzewka bożonarodzeniowe, ołówki. W 1943 r. w trakcie rodzinnego obiadu Kamprad wpadł na pomysł, by stworzyć IKEĘ, szwedzki sklep meblowy dla każdego i na każdą kieszeń. Nazwa IKEA wywodzi się od inicjałów imienia twórcy oraz nazwy rodzinnej farmy- Elmtaryd i pobliskiej wsi- Agunnaryd.

Larry Ellison

Pierwszą dziesiątkę najbogatszych ludzi świata zamyka założyciel oprogramowania do obsługi baz danych, Oracle. Wychowywany przez ciotkę, już jako dziecko wykazywał się matematycznymi zdolnościami. Na początku lat 70-tych Ellison stworzył dla CIA bazę danych o nazwie Oracle, która w niedługim czasie przyniosła mu fortunę.

Liliane Bettencourt

To trzecia z najbogatszych kobiet na świecie, niezależna bizneswoman oraz filantropka. Urodzona w Paryżu, branżę kosmetyczną miała już w genach. Jej ojciec był właścicielem firmy kosmetycznej L’Oréal, w której Liliane została zatrudniona w wieku 15 lat. W 1957 r. Liliane przejęła cały interes. Dzięki skutecznej promocji oraz wprowadzaniu nowych technologii, L’Oréal stał się jedną z największych i najlepiej prosperujących kosmetycznych marek.

Powyższe historie pokazują, że aby osiągnąć sukces na rynku trzeba poszukiwać rozwiązań, na które jest zapotrzebowanie. Wysokiej jakości kosmetyki w równie wysokiej cenie, proste do składania meble na każdą kieszeń czy ubrania dla każdego- te, z pozoru proste pomysły okazały się być tajemnicą sukcesu najbogatszych ludzi na świecie. W przyszłym tygodniu przedstawimy sylwetki kolejnych szarych eminencji świata biznesu.