Naucz się samoorganizacji!

Czas pracy

Nawet kiedy nie jesteśmy przedsiębiorcami, dość ważną rolę odgrywa w naszym życiu czas. Czas dla rodziny, czas na pracę, czas na wyjście do knajpy, czas na plotkę, czas na przerwę. Czas to pieniądz, bo każdy narzeka, że ma go za mało. Co powinniśmy robić, by nim dobrze gospodarować?

Po pierwsze- ustal swoje obowiązki. Pamiętaj, by pisać o każdym zobowiązaniu. Spacer z psem też należy do obowiązków. Najpierw zajmij się perspektywą tego, co masz zrobić jutro. Następnie rozważ, jak będą wyglądały twoje obowiązki w przyszłym tygodniu. A na końcu- w ciągu całego miesiąca.

Kiedy już to wszystko wypisałeś, wypisz około siedmiu ról, jakie na co dzień odgrywasz. Może być to matka, córka, przedsiębiorca, kucharz, księgowy, mąż, przyjaciel, partner itd. Następnie, określ swoje cele w tych konkretnych rolach.

Pamiętasz o karteczkach z obowiązkami? Teraz przydziel je do konkretnych ról. Następnie utwórz w Excelu albo Outlooku terminarz i wpisz tam konkretne zobowiązania w taki sposób, by pogodzić ze sobą odgrywane przez siebie role. Oczywiście, często brakuje czasu na wykonanie wszystkich czynności. Utwórz więc dodatkowy plik albo przyklej karteczkę z priorytetami, które musisz wykonać, ale nie masz na nie dzisiaj czasu.

Popatrz teraz na zobowiązania w perspektywie miesiąca i zastanów się, co z tego wszystkiego możesz zrobić już dziś? Teraz spójrz na cele, jakie założyłeś sobie przy konkretnych rolach społecznych. Zastanów się, co robisz, aby je osiągnąć? Co dziś zrobiłeś, by spełniać swoje cele? Co więcej możesz zrobić? Takie myślenie usprawni twoją pracę i sprawi, że będziesz miał więcej czasu.