Co robić, gdy nic nie wychodzi?

Porażki i sukcesy

Wzloty i upadki to nieodłączne elementy życia. Ich częstotliwość występowania jest po części uzależniona od nas samych, a czasami jest od nas niezależna. Jak sobie radzić, gdy znajdujemy się w dołku?

Dla wszystkich młodych przedsiębiorców pierwsze miesiące działalności są niezwykle ciężkie. Bycie nowym na rynku sprawia, że potencjalni klienci etykietują ich jako laików w branży. Czasem te opinie są dość krzywdzące, zaś codzienna pogoń za klientem zaczyna frustrować. Z innymi problemami zmagają się przedsiębiorcy, którzy mają klienta. W myśl maksymy: Klient- nasz pan raczej nie ma szans, abyśmy natknęli się na niewymagającego klienta. Czasem trudno jest nam sprostać jego oczekiwaniom. To powoduje frustrację, a co za tym idzie- mniejszą efektywność działania.

Siedzenie i umartwianie się nie jest dobrym doradcą. Gdy nam coś nie wychodzi, powinniśmy po prostu odpocząć. W psychologii biznesu taki zabieg nazywa się ostrzeniem piły. Bierze się to z metafory piły, która może przeciąć ograniczoną ilość drzew. Gdy się stępi, piłuje wolniej. Dlatego też trzeba ją naostrzyć. Powszechnie takie działanie nazywa się ładowaniem baterii

Kiedy czujemy, że rozwiązanie zadania, nad którym ślęczymy już kolejną godzinę, jest niemożliwe, powinniśmy naostrzyć nasza piłę. W aspekcie fizycznym możemy udać się na spacer lub półgodzinną przebieżkę, żeby dotlenić umysł. Możemy też dostarczyć sobie energii przez pójście do kina. Film odwróci naszą uwagę od problemu, który nas trapi. Być może po wyjściu z kina rozwiązanie okaże się prostsze niż przypuszczaliśmy. Zmęczonej głowie nie zaszkodzi też wysiłek intelektualny. Gra w szachy, brydża czy chociaż rozwiązanie sudoku rozproszy nasze myśli. Innym sposobem ładowania baterii jest prezent dla duszy. Oznacza to medytację, oddanie się transowi lub relaksacji.

Należy pamiętać, że ładowanie baterii to nieodłączny element każdej pracy. Każdy bowiem potrzebuje chwili dla siebie, żeby móc efektywnie działać. Ładując swoje baterie powinniśmy skupić się na swoim umyśle, ciele, duszy i życiu towarzyskim.